pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Gorące tematy

  • 5 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 7525

158 osób w kwarantannie w powiecie, brak przypadku zakażenia!

Pszczyńska policja kontroluje 135 adresów na terenie powiatu pszczyńskiego, pod którymi przebywa 158 osób objętych kwarantanną domową (stan na 5 kwietnia, godz. 8.30). Tyski sanepid nie potwierdził przypadku zakażenia koronawirusem w naszym powiecie. Do utworzonego decyzją wojewody śląskiego izolatorium w Goczałkowicach-Zdroju kierowane są osoby zakażone niewymagające hospitalizacji lub z podejrzeniem choroby, które nie mogą poddać się izolacji w domu.

Grafika 5.04
fot. Powiat


Wojewoda śląski na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 26.03.2020r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach, podjął decyzję o utworzeniu izolatorium w goczałkowickim uzdrowisku.

Do objęcia opieką w izolatorium kwalifikują się osoby, u których stwierdzono zachorowanie na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2 lub podejrzenie zachorowania, jeżeli zostały przez lekarza skierowane do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w ramach izolacji odbywanej poza szpitalem, lub którym lekarz zlecił izolację w warunkach domowych, które nie powinny, ze względu na możliwość zakażenia mieszkających z nimi osób z grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na COVID-19 lub z innych przyczyn, poddać się izolacji w miejscu zamieszkania.

Przypominamy, że kwarantanna dotyczy osób zdrowych, o których wiadomo, że miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Obowiązkową kwarantanną objęte są także osoby wracające z zagranicy. Od 1 kwietnia kwarantanna została rozszerzona i podlegają jej także bliscy, mieszkający z osobą objętą kwarantanną.

Osoby objęte kwarantanną mają obowiązek korzystać z aplikacji "Kwarantanna domowa". W naszym powiecie korzysta z niej jednak zaledwie 58 osób.

Osoby objęte kwarantanną przez dwa tygodnie (liczone od chwili ostatniego kontaktu z zakażonym lub dnia powrotu z zagranicy) mają całkowity zakaz wychodzenia z domu - nawet gdy czują się dobrze i nie przejawiają żadnych objawów choroby. Dotyczy to również wizyt u lekarza, wyjść do sklepu, spacerów w psem. U osób odbywających kwarantannę zakazane są również odwiedziny.

Gdy takie osoby poczują się gorzej, szczególnie jeśli pojawi się gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, powinny natychmiast zawiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

plakat

ups / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.