REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 2 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 5639

Oczyszczacze powietrza - wszystko co musisz o nich wiedzieć

Materiał partnera:

O skuteczności oczyszczacza powietrza decyduje przede wszystkim rodzaj wykorzystywanych technologii filtracyjnych. Po zapoznaniu się z opisem kilku urządzeń łatwo dostrzec, iż niektóre filtry stosowane są przez producentów bardzo często, a inne znacznie rzadziej. Postanowiliśmy wyjaśnić, z czego wynika popularność tych pierwszych.

Oczyszczacze powietrza - wszystko co musisz o nich wiedzieć


Filtr HEPA



Znaczna część oczyszczaczy powietrza wyposażona jest w filtr HEPA. Jego pełna nazwa brzmi High Efficiency Particulate Air, to w tłumaczeniu na język polski oznacza wysokoskuteczny filtr cząsteczkowy powietrza. HEPA to filtr powstający z bardzo cienkiego materiału, wykonanego z tworzywa sztucznego - niegdyś włókna szklanego, a dziś najczęściej poliestru. Opracowano go czasach drugiej wojny światowej, z myślą o usuwaniu zanieczyszczeń radioaktywnych. Z upływem lat jego zastosowanie stało się znacznie szersze. Obecnie znajdziemy go nie tylko w oczyszczaczach, ale i w wielu odkurzaczach.

Najważniejszym zadaniem filtra HEPA jest usuwanie pyłów zawieszonych, czyli głównego składnika smogu. Co więcej, jak czytamy w artykule https://klarta.pl/encyklopedia-smogu/idealny-oczyszczacz-powietrza-dla-alergika-i-astmatyka-klarta/, technologia ta wykazuje bardzo dobrą skuteczność w walce z alergenami wziewnymi, dlatego stanowi najważniejszy element dobrego oczyszczacza powietrza dla alergika.

Niekiedy można spotkać się z informacją, że filtr HEPA usuwa wyłącznie cząsteczki o rozmiarze większym niż 0,3 μm, ale nie jest to prawda. Zanieczyszczenia o takich wymiarach są dla filtra HEPA najtrudniejsze do usunięcia, co ma związek z jego budową (a konkretnie z wielkością porów, przez które przepływa powietrze) i na podstawie skuteczności ich usuwania opracowana została klasyfikacja HEPA. W oczyszczaczach powietrza filtr ten usuwa od 85% (klasa E10) do 99,995% (klasa E14) cząsteczek o rozmiarze 0,3 μm.

filtry_Klarta_oPnaC


Warto zaznaczyć, iż powietrze nieustannie przepływa przez oczyszczacz, zatem zanieczyszczenia niewychwycone za pierwszym razem, mogą zostać wyeliminowane następnym. Jeśli urządzenie ma wydajność dostosowaną do powierzchni pomieszczenia, to nie potrzeba filtra klasy H14, gdyż klasa E11 czy E12 zapewni ten sam rezultat.

Filtr z węgla aktywnego



Wiele oczyszczaczy powietrza - w tym urządzenia oferowane przez https://klarta.pl/, poza filtrem HEPA - wyposażonych jest w filtr węglowy. Węgiel aktywny powstaje głównie z węgla pierwiastka i charakteryzuje się wysoką porowatością, a w konsekwencji dużą powierzchnią chłonną. Zbudowany z niego filtr wykorzystywany jest zarówno do oczyszczania powietrza, jak i wody. W przeciwieństwie do filtra HEPA nie podlega żadnej klasyfikacji. Jeśli chodzi o oczyszczacze, to można przyjąć zasadę, iż skuteczność jest uzależniona od ilości obecnego w nim węgla - im go więcej, tym więcej zanieczyszczeń zdoła pochłonąć filtr.

Filtr z węgla aktywnego stosowany jest zazwyczaj w połączeniu z filtrem HEPA, ponieważ skutecznie usuwa z powietrza to, czego ten drugi wyeliminować nie potrafi, czyli szkodliwe gazy. To właśnie ta technologia pozwala oczyścić powietrze z lotnych związków organicznych, które są obecne niemal we wszystkich budynkach (występują w chemii budowlanej, środkach czystościach i kosmetykach). Zatrzymuje również wiele składników dymu tytoniowego oraz neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

klarta-stor-mieszkanie


Filtr węglowy wykorzystuje mechanizm adsorpcji, czyli wiązania cząsteczek na powierzchni, dlatego podczas produkcji zwraca się uwagę na rozkład granulek, aby powietrze miało jak największy kontakt z ich powierzchnią.

Jonizacja



Na koniec warto wspomnieć o technologii, która nie jest wprawdzie filtrem, ale wspomaga proces oczyszczania powietrza i zyskała ogromną popularność. Chodzi tutaj oczywiście o obecną m.in. w oczyszczaczach Klarta https://klarta.pl/oczyszczacze-powietrza/ jonizację. Jony wytwarzane przez jonizator łączą się z cząsteczkami zanieczyszczeń, co sprawia, że stają się one łatwiejsze do usunięcia. Ponadto jonizator przywraca równowagę między jonami dodatnimi a ujemnymi, która ulega zaburzeniu na skutek pracy urządzeń elektrycznych.

Wbrew pokutującemu mitowi jonizacja nie stwarza dla człowieka zagrożenia związanego z emisją ozonu. Faktem jest, iż jego powstawanie stanowi skutek uboczny pracy jonizatora, jednak urządzenia dopuszczone do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej wytwarzają go w znikomej ilości. Zakup oczyszczacza powietrza z funkcją jonizacji jest zatem dobrym pomysłem, zwłaszcza w przypadku alergii, gdyż jony pomagają usuwać m.in. zarodniki pleśni i kurz.
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj